Як ми допомогли жінці захистити її материнські права

Моніторингова мережа

Нещодавно завершилась судова справа, пов’язана з захистом від гомофобії, в якій безпосередню участь брав юрист Правозахисного ЛГБТ Центру «Наш світ» Ігор Кобліков. Хочеться сподіватися, що це стане мотивуючим прикладом для інших представників ЛГБТ спільноти в разі необхідності звертатися по допомогу до нашої організації, не боятися відстоювати свої порушені права навіть в судах.

Судовий процес, про який йде мова, був частиною справи про розлучення. Колишній чоловік намагався відсудити право виховувати дитину (юридичною мовою – добитися визначення місця проживання дитини з батьком) на тій підставі, що його колишня дружина є бісексуалкою і зараз мешкає разом зі своєю партнеркою, що на його погляд є аморальним. Справу розглядав один з районних судів Сумської області, де зараз мешкає ця жінка. З етичних міркувань ні імен, ні назви суду ми не називатимемо.

Суддя районного суду вела слухання у цій справі з відвертою гомофобією, намагалася раз за разом довести, що відповідачка бреше, що вона не здатна належним чином виховувати дитину через нижчу ніж у її колишнього чоловіка заплату та інші обставини. Ось приклад діалогу під час засідання.

Суддя:. І за басейн не платите? Це ж дороге задоволення.

Відповідачка: Син відвідує басейн, як і інші діти.

Суддя: Хм, як чудово ви влаштувалися, хе-х! Може і мені… [стати лесбійкою]? Просто чудово, все безкоштовно!

Відповідачка: Я всього лише попросила взяти мою дитину в садок!

Суддя: Як все просто!

На цьому етапі справи, відчувши свою безпорадність, ця жінка (відповідачка) звернулась по допомогу до Центру «Наш світ». Юрист організації після детальної консультації допоміг їй підготувати усі необхідні документи. Крім того він підготовив для клієнтки текст промови для наступного судового слухання.

І хоча гомофобія судді нікуди не поділася, вона не мала змоги вирішити справу не на користь відповідачки, не порушивши законів України і звичайної логіки реального життя. 13 лютого 2017 року ХХХ районний суд Сумської області прийняв рішення, згідно з яким шлюб між позивачем та відповідачкою був визнаний розірваним. З іншого боку, позов батька дитини про визначення місця проживання був відхилений. Дитина лишилась зі своєю матір’ю.

Ми чекали допоки судова справа не надійде Єдиного державного реєстру судових рішень, не минуть терміни подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції. Отже тепер можна з упевненістю сказати, що судова справа по захисту прав ЛГБТ закінчилась успіхом.