За рік українці покращили своє ставлення до ЛГБТ
Рік тому, у травні 2022, ми отримали від фахівців Київського міжнародного інституту соціології дані опитування, які продемонстрували кардинальне поліпшення ставлення українського суспільства до ЛГБТ людей за шість років, що минули з аналогічного попереднього опитування, проведеного у 2016 році (https://gay.org.ua/blog/2022/05/31/ukraintsi-kardynalno-polipshyly-stavlennia-do-lhbt).
Результати були настільки вражаючими, що навіть самі соціологи поставилися до них з настороженістю — проте, з того часу низка інших опитувань підтвердили його якісні висновки.
Цього року ми замовили КМІС повторити це опитування. Вже очікувано, результати підтвердили висновки попереднього року та продемонстрували, що з того часу ставлення українців до ЛГБТ людей тільки покращилося. Особливо помітним є зростання підтримки реєстрованих цивільних партнерств: з 23,6% у минулому році до 28% у нинішньому. Хоча ті, хто заперечують право ЛГБТ людей на державне визнання та захист їхніх сімейних стосунків, в нашому суспільстві ще складають відносну більшість (38,9%), їх вже в півтора рази менше, ніж тих, хто не заперечує проти такого кроку.
Вочевидь, на зростання підтримки запровадження цивільних партнерств вплинула участь відкритих ЛГБТ людей у захисті України від російської агресії. Ставлення українок/ців до цього за рік теж трохи покращилося.
Цікавим є те, що навіть серед тих, хто ставиться до ЛГБТ негативно, практично половина вже визнає, що не менше з тим, всі громадяни України мають користуватися однаковими правами. Хоча західні регіони залишаються дещо консервативнішими за решту України, ця різниця не є суттєвою.
З детальним описовим звітом проведеного дослідження можна ознайомитися за лінком: Аналітичний звіт “СПРИЙНЯТТЯ ЛГБТ ЛЮДЕЙ ТА ЇХ ПРАВ В УКРАЇНІ: ТРАВЕНЬ-ЧЕРВЕНЬ 2023 РОКУ”
Наостанок, варто додати застереження щодо порівнянь з даними від інших джерел. Практика показує, що дуже багато у таких дослідженнях залежить від методології, тому дані одночасних опитувань різних соціологічних служб на одну тематику, зазвичай, суттєво різняться (у своєму звіті соціологи КМІС продемонстрували це на прикладі опитувань щодо підтримки цивільних партнерств в Україні). Найбільш коректним є порівняння даних від тієї самої команди соціологів за різні роки — вони дозволяють виявити тенденції розвитку ситуації. Дані всіх, без винятку, соціологічних опитувань минулого та нинішнього року переконливо свідчать про те, що українське суспільство впевнено та невпинно наближається до, умовно кажучи, сучасного європейського мейнстриму в ЛГБТ питаннях.