ВИКЛИК БЕЗ ВІДПОВІДІ: ЗЛОЧИНИ НЕНАВИСТІ ПРОТИ ЛГБТ В УКРАЇНІ

Конференція з міжнародною участю
Київ, 23 лютого 2018 р.

Після обрання стратегічного курсу на інтеграцію до сучасної Європи, українські держава та суспільство більше не мають змоги заплющувати очі на проблеми, які цілковито ігнорувалися з моменту набуття державної незалежності. Однією з цих важливих проблем є подолання наслідків гомофобії, що досі панує в Україні, і зокрема, боротьба зі злочинами ненависті проти ЛГБТ людей. Такі злочини, коли жертва обирається лише через свою належність до певної групи, є особливо небезпечними для суспільства, оскільки вносять у нього розбрат, протиставляючи одну частину суспільства решті та створюючи атмосферу, коли будь-який член цієї спільноти не почувається у безпеці.

Статистичні дані, зібрані неурядовими та міжнародними організаціями, свідчать про суттєве поширення злочинів ненависті проти ЛГБТ людей в Україні, але досі як українське законодавство, так і державна політика у цій сфері не є ефективними інструментами у боротьбі з цим явищем. Наша конференція присвячена тому, щоби привернути увагу громадськості, державних та правоохоронних органів до цієї проблеми, оцінити поточну ситуацію та запропонувати рішення з її виправлення на основі найкращого міжнародного досвіду.

Організатори конференції: Правозахисний ЛГБТ Центр «Наш світ» та Українська Гельсінська спілка з прав людини

Конференцію організовано за сприяння Посольства Великої Британії в Києві, Канадського Фонду підтримки Місцевих Ініціатив та Фонду Tides (США).

Відеозвернення Комісара Ради Європи з прав людини Нілса Муйжнієкса до конференції

Дорогі друзі, дорогі учасники, 

Мені приємно сказати декілька слів за допомогою цього відео щодо питання боротьби з гомофобією та трансфобією.

Ця публікація висвітлює ситуацію у сфері злочинів та інцидентів за мотивами ненависті проти гомосексуалів, бісексуалів і трансґендерних осіб в Україні у 2014-2017 роках. У звіті використані матеріали, зібрані моніторинговою мережею Центру “Наш світ” і його партнерами, та дані інтернет-опитування. Звіт представляє статистику і приклади таких злочинів та інцидентів, аналіз чинного законодавства, запропоновані реформи та рекомендації з їх упровадження.

Щорічний звіт Центру «Наш світ»

У публікації представлено інформацію, що відображає соціальне, правове та політичне становище ЛГБТ (лесбійки, геї, бісексуали і трансґендерні особи) в Україні у 2017 р. Наведено дані та здійснено аналіз ситуації з питань, пов’язаних з правами та інтересами ЛГБТ, у законодавстві, суспільно-політичному житті, громадській думці, надано приклади випадків дискримінації на ґрунті сексуальної орієнтації або ґендерної ідентичності та інше.

Відповідальність за злочини на ґрунті гомофобії і трансфобії в діючому законодавстві України: реалії і рекомендації

Кримінальний кодекс України містить низку статей в Загальній (67) та Особливій частинах (115, 121, 122, 126, 127, 129, 293), які передбачають більш суворе покарання за злочини, скоєні з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості (що є злочинами на ґрунті ненависті), а також стаття  161, яка встановлює кримінальну відповідальність за розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, а також за дискримінацію за відкритим списком ознак.

читати більше

МІЖНАРОДНЕ ПРАВО ТА НАЦІОНАЛЬНІ ЗАКОНОДАВСТВА ПО ЗЛОЧИНАХ НЕНАВИСТІ

Стаття 4 Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації: Держави-учасниці […] а) оголошують злочином, що карається за законом,  всяке поширення ідей, основаних на расовій перевазі або ненависті, всяке підбурювання до расової дискримінації, а...

читати більше

Заходи з протидії злочинам ненависті на півдні України

В грудні 2017 року в деяких обласних центрах півдня країни відбулась серія заходів зі зміцнення діалогу між громадянським суспільством, органами місцевого самоврядування та Національною поліцією у питаннях запобігання дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті у регіоні. Відкривав цикл круглий стіл у Запоріжжі 4 грудня. 8 грудня в Одесі такий захід був регіональним, він об’єднав представників Одеської та Миколаївської областей. І нарешті 18 грудня круглий стіл відбувся в Херсоні.

читати більше

Круглий стіл зі зміцнення громадського діалогу у Харкові

В понеділок 18 вересня Правозахисним ЛГБТ Центром «Наш світ» у Харкові був організований Круглий стіл зі зміцнення діалогу між громадянським суспільством, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та Національною поліцією у питаннях запобігання дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті у регіоні. Приміщення для заходу було люб’язно надано Єврейським студентським культурним центром «Гілель». Ми висловлюємо йому за це нашу вдячність.

читати більше

Круглий стіл “Запобігання дискримінації та злочинам ненависті” у Чернівцях

24 травня у Чернівцях відбувся захід зі зміцнення діалогу між громадянським суспільством, громадськими організаціями, представниками органів місцевого самоврядування та Національною поліцією у питаннях запобігання дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті проти ЛГБТ.

читати більше